Leírás
A CD 16 Beatles dal átdolgozását tartalmazza. A felvételen a legkiválóbb szlovákiai zenészek működnek közre. A 13 zenész közül néhányukkal rendszeresen dolgozik együtt Lipa, ilyen pl. Juraj Tatár, Marcel Buntaj, Martin Gaspar; Gabriel Jonas és Juraj Griglak. A lemezfelvétel pozsonyi Lux stúdióban készült, a producer az ifjabb Peter Lipa volt.
“A végeredmény nagyon változatos és színes, éppen ezért nagyon élveztem ezt a munkát.” mondja Peter az albumról.
„A lemezfelvétel még mindig újszeru élmény számomra. Néha még most is úgy érzem, hogy a negyvenes éveimig elvesztegetett időt pótolom. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a Beatles feldolgozásokat 20 évvel ezelőtt kellett volna felvennem. Akkoriban más véleményem volt a zenéről, az előadásmódomról, habár igaz, hogy a „Got to get you into my life” című szám megjelent a „Moanin” című első lemezemen is (Opus, 1984). Azonban számomra az igazi inspirációt a Beatles dalok feldolgozásához mindig is a Joe Cocker és a Grease féle örök és zseniális „With a little help from my friends” dal jelentette. Talán azóta tart, hogy figyelem az új CD-k borítóját, hátha valami régi ismerős dalt tudok a címek alapján felidézni, mivel a feldolgozások, rendkívül szórakoztatóak számomra. Imádom egy sláger teljesen új változatát meghallgatni. Ilyenkor próbálom megérteni és átélni, hogy egy adott zenész mit tud kezdeni egy dallal, saját zenei véleményének kifejezése érdekében. Azt hiszem, hogy a feldolgozásokkal az előadó sokkal többet tud megmutatni saját zeneiségéből, mint amikor az új ötletével áll elő. A jazz zenészek, amióta csak az eszemet tudom, standardeket játszanak, és például amikor egy meglévő téma alapján kreálnak egy újat, akkor azt nyugodtan a sajátjuknak tekinthetik. Nos, nekem nincsenek ilyesfajta ambícióim, habár néhány dalt szinte a felismerhetetlenségig megváltoztattam. De itt most nem ez a fontos. Számomra az a fontos, hogy az első pillanattól kezdve, hogy meghallottam a Beatles dallamokat, olyan zenei anyagot láttam bennük, amely fülbemászó dallamaival, gyermeki gondtalanságával, megismételhetetlen egyszeruséggel, könnyedséggel, természetességgel bírnak. Szóval ezért szeretem a Beatles-t közel 40 éve és ezért döntöttem úgy, hogy feldolgozom dalaikat.”
Német és lengyel kritikák cd CD-ről:
A Te Blues-od 13. szám, 2003 nyara (Lengyelország)
A szlovák jazz és bluesszínpadok veteránja lemezt adott ki, amely egy szentimentális utazás saját fiatalsága éveihez – a “The Beatles” zene iránti rajongás időszakához. Ez nem az első ilyen típusú kísérlet, elég, ha emlékeztetek a két évvel ezelőtt kiadott Telarc féle “The Blues White” albumra. Mindkét lemezt újra és újra meghallgatva kiderült, hogy hozzám közelebb áll ez a Szlovákiában kiadott album. Peter Lipának sikerült új lelket önteni a Beatles művekbe. Az And I Love her, Misery, I Wanna Be Your man , I Saw her Standing There számok igazán új felfedezéseket nyújtanak annak tanúbizonyságául, hogy a Lennon/McCartney kettős darabjai még mindig képesek inspirálni. Peter Lipa számára pedig talán nem a legjobb csillagzat, hogy szlováknak született és nem pedig olyan tájékon, ahol jazz és blues zenészként sokkal, de sokkal szélesebb horizontok mentén teljesíthette volna ki tehetségét.
Andrzej Matysik
Jazzidő, Zenei és életművészeti folyóirat, 2003. május / 37. szám “Miért a Beatles?”, kérdi Peter Lipa a belső címfeliratban, majd a biztonság kedvéért rögtön hozzá is teszi “Miért ne?” A “Beatles” divatját meglovagoló albumokat rendszerint csak óvatosan szabad élvezni, sőt a legtöbb esetben egyenesen élvezhetetlenek, függetlenül attól, hogy barokkos vagy jazzes köntösbe öltöztetik őket, vagy éppen kísérletet tesznek az eredeti hangzás visszaadására. Peter Lipanak, annak a szlovák énekesnek, akit a 80-as években a “Jazz Fórum” rendszeresen az öt legjobb európai jazzénekes között nevezett meg, sikerült a “Beatles in Blue(s)” c. albumával (East West Promotion) kellemes meglepetést okoznia. Lipa alaposan átalakította a dalokat: átvitte őket a jazz és a blues területére, miáltal új fénybe állította a Beatles klasszikusokat. Ha nem ismernénk ennyire a szövegeket, néhány feldolgozásban szinte felismerhetetlen lenne a háttérben húzódó Beatles nóta, és pont ebben rejlik az album erőssége. Természetesen vannak gyenge pontok is, mint például a “With a little help from my friends”, ezek azonban egyértelműen a kisebbséget képviselik. Kimagasló és sajátosságával szinte már experimentálisnak számít, pl. a Lipa hangszerelésében előadott “Norwegian Wood”. Dalában hullámzik, ugrál, vágyakozik és kiteljesedik, provokál és elvarázsol. További ínyencségek még a “The Fool on the Hill”, a “Misery”, az energikus soultól duzzadó “I’ve just seen a face” és az “I saw her standing there” c. blues. Az átiratok olcsóak, a háttérben húzódó erőteljes melódiáknak köszönhetően szabadon szárnyalhat a zenekar megindító egyszerűsége, ami végső soron igen kellemes hangzást kelt. Az énekes egyáltalán nem akar úgy énekelni, mint Lennon vagy McCartney, ami rendkívül ésszerűnek számít. Ezzel szemben Lipa a szavakkal játszik, kicsavarja vagy éppen fellazítja őket. Hangjával új utakat keresett a “Beatles” daloknak és meg is találta ezeket. A szlovák előadó 40 éve Beatles rajongó, tudjuk meg a CD borítójáról, és minden bizonnyal ez a négy gombafejűhöz fűződő szeretet és folyamatos kapcsolat is szükséges volt ahhoz, hogy megmeneküljön a kínosság csapdájától. Ami még feltűnő, hogy Lipa a legelcsépeltebb darabokat egyszerűen kihagyta, azaz a “Beatles in Blue(s)” a “Yesterday”, a “Let it be”, a “Lady Madonna”, a “Can’t buy me Love” és hasonló dalok nélkül is elboldogul, ellenben az “Every little thing”, az “All I’ve got to do” és az “I’ve just seen a face” révén olyan hanganyag is képviselteti magát, amely nem tartozik a legismertebb Beatles számok közé.
Manfred Horak
Jazz Pódium 2003. Szeptember
A Beatles ismerői különösen 1968-tól tapasztalhatták a “Beatles visszatérését a bluesalapú formákhoz”. Amit a Beatles bizalmas barátjának számító George Martin is megerősít: “Mindent egybevetve a Beatles a blues kifejezésformáját használja – ennek a zenének a költészetét és lelkét – amit aztán sajátjukévá tesznek”. Ezek után ki venné rossz néven Peter Lipatól, hogy 60. születésnapja alkalmából néhány egyáltalán nem bluesos hangzású John Lennon/Paul McCartney dalt kiragadva megpróbál ezekbe némi blues-lelket lehelni? A CD-borítón egy Peter Lipa homlokán mászó bogár látható. Bogár = Beatle? Aki ismeri a rendkívül tevékeny bratislavai énekest, zeneszerzőt, szervezőt, műsorvezetőt és menedzsert, az tudja, hogy ha valamelyik általa készített produkción a “Beatles” név olvasható, az még nem feltétlenül jelenti azt, hogy az érdeklődő a Beatlest is kapja. Végülis Lipa nem olyasvalaki, akinél egyáltalán szóba jöhet a “Yesterday” vagy a “Lady Madonna” 1001. változata. Minden esetre a 16 feldolgozás sokkal közelebb ál a jazzhez mint a blues műfajához. Mindez nem is lehet véletlen, hiszen 25 éven át ő szervezte a bratislavai jazz napokat és 1989. óta ugyancsak ő tölti be a Szlovák Jazztársaság elnöki tisztjét.
A “A fool on the hill” c. dalban Luboš Priehradník fújja a csodálatos módon ünneplő jazztrombitát, míg az “I’ve just seen a face” Rado Tariška altsaxofonja révén nyer teljesen új dimenziót. A “P.S. I love you” (Juraj Griglák) nótában hallható basszusszóló még Paul tetszését is elnyerné. Az “I wanna be your man” dalban Jana Kirschner és Radovan “Vrabec” Orth énekelnek versenyt Lipaval, a “With a little help from my friends” c. számban pedig Lipa nem tud ellenállni a kísértésnek, hogy Joe Cocker nyomdokaiba lépjen. Lipa egyszerűen Lipa.
Rainer Bratfisch
Tracklista
1. Day Tripper
2. Norwegian Wood
3. And I love Her
4. Every Little Thing
5. Misery
6. Got to get You into my Life
7. Do You want to know a Secret
8. I wanna be your Man
9. The Fool on the Hill
10. I’ve just seen a Face
11. All I’ve got to do
12. I saw Her standing there
13. P.s. I love You
14. No Replay
15. All my loving
16. With a Little Help from my Friends
Közreműködők:
Peter Lipa jr. – billentyűs hangszerek, fender rhodes piano
Miroslav Hank – dobok
Brano Valansky – basszusgitár
Michal Gecevsky – ének, gitár
Svetlana Rymarenková – ének
Juraj Bartos – trombita
Rado Tariska – alto sax
Frantisek Karnok – trombone
Gabriel Jonás – billentyűs hangszerek
Juraj Griglák – akusztikus basszusgitár
Igor “IG” Szabo – percussion
Juraj Tatár – billentyűs hangszerek
Martin Gaspar – basszusgitár
Marcel Buntaj – dobok
Michal Zacek – soprano sax, fuvola
Robo Rist – dobok
Jakub Kupcik – ütőhangszerek
Lubos Priehradnik – Számítógép programozás
Erich “Robos” Procházka – harp
Jana Kirschner – ének
Radovan “Vrabec” Orth – ének
Martin Zajko – gitár
Lubos Priehradnik – trombita
Michaela Paulová – ének
Henry Tóth – gitár
Stano Palúch – hegedű